Výměna vosku za mezistěny

Výměna vosku. Včelí vosk získávám ze všech drobných úlomků při práci ve včelstev. Na úlomky včelího vosku mám na včelnici připravené plechové nádoby. Tyto nádoby se dají při slídění včel zakrýt.

Všechen vosk potom vytavím ve slunečním tavidle vlastní výroby. Vytavený vosk ze slunečního tavidla sleju do připraveného plastového kýble. Když je plný, tak vosk znovu rozehřeju pomocí elektrického ohřívače. Dále vosk přecedím a plním znovu do plastového kýble. Kýbl vždy před plněním voskem trochu zaliji vodou. To proto, aby vosk šel lépe od stěny. Po vychladnutí voskového koláče oškrábu zespodu nečistoty.

Potom už zbývá vosk zvážit a odvézt do prodejny, kde Vám vosk vymění za nové kvalitní mezistěny. Provádíme tzv. výměnu vosku. Když je vosk vykupován, počítají se tzv. srážky za nečistoty. Vosk je malinko znečištěn a výrobce tyto nečistoty z vosku dokonale odstraní.

Výměna vosku – ceny

Srážky za nečistoty se pohybují většinou od 3%. Cena za výměnu kilogramu včelího vosku se pohybuje asi tak od 30 do 60 Kč.

Cena mezistěn se pohybuje kolem 380 Kč. Z kilogramu včelího vosku se vyrobí kolem 14 mezistěn rámkové míry 39 x 24.

Tím, že cena vosku v ČR stoupla je nyní vosku relativně dostatek. V předchozích letech byl vyprodán zahraničními zákazníky. Vosk tedy byl velmi vzácný a byl ho nedostatek. Vosk se také vykupuje, avšak cena za výkup je podstatně nižší. Výrobci tak činí, když mají v oběhu málo včelího vosku. Po určité době výkup včelího vosku zastavují pro jeho dostatek.

Největší výrobci mezistěn

Včelí vosk musí výrobci prokazatelně dezinfikovat. Kontrolu provádí Státní veterinární služba. Nejčastěji se provádí tepelnou sterilizací. Včelí vosk je ohřátý po dobu 60 minut při teplotě 117 C. Tímto se zabrání přenosu nákaz.