Loupeže mezi včelstvy. Častý problém, kdy se nám v koncem měsíce října značně oteplí a včelstva začnou usilovně hledat pastvu. Je natolik teplo, že všechny dospělé létavky mohou vylétnout. Stráže na česně mají hodně práce s vyháněním cizích včel. Na česnech je však tak velký provoz, že se mezi ně dostanou i včely pátračky. V tomto případě se jedná o pátračky lupičky. Postupně si začnou nenápadně odnášet zásoby do svého úlu. Ty pak dají vědět ostatním včelám včetně ochutnání „sladiny“ a dílo je dokonáno. Ostatní včely dostanou informaci o pozici snadné potravy a začnou taktéž aktivně loupežit.
Jak jí zabránit časté jsou loupeže mezi včelstvy…
Pokud u česna bude chumel včel, které se budou prát
Je ještě menší šance na záchranu napadaného včelstva. Možností je několik o některých Vám zde v základu popíšu:
- v první řadě, zúžit otvor česna na šířku 1 – 2 včel
- kontrolovat, zda včely mohou procházet a zúžené česno se neucpává mrtvolkami (pravidelně)
- zkontrolovat, zda-li není ještě někde jinde včelstvo otevřené
- zda-li nemáte otevřené např. varroa dno, takže určitě uzavřít – utěsnit (hadrou papírem), aby i pach včelstva (zásob) nelákal lupičky
Další z možnosti
- večer nebo ještě úplně ráno, kdy včely ještě nelétají udělat kontrolu napadaného včelstva a zvážit POKUD JE TO MOŽNÉ jeho přesun na jiné stanoviště
- pokud je vzdálené více jak 5km, jinak se včely zalétnou zpět na původní místo a nevrátí se na nové stanoviště
- samozřejmě v rámci katastru obce
- nebo do jiné obce, ale musíte mít vyšetření na mor z původního stanoviště. Nové stanoviště musí mít reg. číslo a být také ve stejném kraji.
- nesmí být vyhlášeno ochranné pásmo v žádném ze stanovišť
- pozor, návrat takového včelstva je možný zase dle platných předpisů…
- pokud zjistíte, že včelstvo nemá matku, nebo je opravdu velmi slabé, už je hodně hodně mrtvolek, je lepší včelstvo rozpustit
- matku bohužel usmrtíme (ideálně zmražením). Pokud je stará nebo i vadná tak loupež byla zřejmě její příčinou. Pro včelaře, kteří nechtějí matku usmrtit… Mohou „dobrou“ matku však s nízkou úspěšností zkusit zužitkovat. Matku přidáme v přidávací klícce do osiřelého včelstva. Není to vůbec 100%, tam už může být tzv. trubčice, špatná nálada včelstva a matku mohou také usmrtit. Ale pro dobrý pocit ze záchrany matky vyzkoušíme…
- ten den, zbytek včelstva pouze za teplého dne silně zakouříme a necháme včely nasát zbylých zásob a po té vysypeme před úly. Pokud jsou v úle ještě mladušky, je dobré je vysbírat a dát je přímo do úlu. Stráž by je v době slídění zřejmě nepřijala. Obecně hladovou včelu, která nemá co strážím nabídnout včely do úlu většinou nepouští. Nutno vše dělat za hezkého počasí.
Pokud se včely neperou a jsou u česna drobečky víček, jedná se o tichou loupež
Neplést si s tichou výměnou matky. V tomto případě je většinou již pozdě. Je také možné, že pranice již proběhla. Úl je téměř prázdný a včely hladoví. Pak zbytek osazenstva zkontrolovat na přítomnost matky. Postupovat viz. podle některých informací výše. Nebo včely můžete bez matky spojit k silnému včelstvu za pomocí proděravěných slabých papírových novin. Dobré je před přidáním včel, pokropit včely cukrovou vodou, tím budou lépe uvnitř nového včelstva přijaty.
Názory včelařů na loupeže
se však různí a tyto výše popsané situace se různě mezi sebou kombinují. Těžko je napsat nějaký bezvadný univerzální návod. Práce to je velmi nepříjemná, včely slídí při jakémkoliv otevření úlu. Hrozí další a další loupeže, dokud se neochladí. Takže je nutné si předem vše dobře promyslet a zvážit pro a proti. Zda-li i zásah do loupeže bude efektivní, nebo bude napadeno další včelstvo, například zbytečnou kontrolou včelstva při současném nebezpečném slídění ostatních včel.
Další názory a fotografie ohledně loupeže mezi včelstvy můžete najít na Včelařské fórum – loupeže