Níže naleznete náhled na úřední desky veterinárních správ všech krajů.
Vyberte si kraj pod který spadáte a projděte si posledních několik záznamů, co se týkají nejčastěji MVO, včel, varroa, mor atd… Dokumenty si můžete kliknutím pročíst nebo stáhnout do svého počítače. Stránku doporučuji číst alespoň každých max. 14 dní.
Platné informace o nařízení veterinární správy budete mít ihned, a nemusíte se nikde složitě ptát.
Zdroj: Úřední deska veterinární správy
Státní veterinární správa spustila novou mapu i na přehled VARROA. S postupným psaním počátečních písmen názvu Vaší obce Vám našeptávač pomůže v zadání. Nabízenou variantu je pak nutno potvrdit výběrem myší, nikoliv Enterem. Dozvíte se zde, zda-li máte ve Vaší obci (městě) provést další ošetření včel.
To tu chybělo, je to velký krok v informovanosti včelařů přímo od zdroje.
Od roku 2018 SVS provedla změnu v předjarním ošetření včel a uvidíme jestli bude přehled varroa i na mapách:
www.svscr.cz
Metodiky kontroly zdraví zvířat a nařízené vakcinace:
www.svscr.cz
Nový zdroj: Mapové výstupy ohnisek nebezpečných nákaz a ochranných pásem
Podle veterinárních předpisů platných od roku 2015 je přemístění včelstev mimo území obce podmíněno bakteriologickým vyšetřením směsných vzorků měli (1 vzorek do 25 včelstev) na Mor včelího plodu. Toto vyšetření se provádí 1x ročně na stanovišti ze kterého jsou včelstva přemísťována. Do konce března je zákaz jakéhokoliv přesunu včelstev, do doby nežli vyjde opatření SVS na celý rok.
Toto nařízení platí i jakýkoliv jiný včelí materiál (např. matky).
Mor včelího plodu mapa:
Celý článek najdete na (zdroj): mor včelího plodu
Červený špendlík označuje nové místo s klinicky prokázaným morem. Ochranná pásma jsou pak žlutá, čerstvá mají výraznou žlutou. Pro více informací kontaktujte referenta v oboru včelařství na své okresní (krajské) SVS.
Informace poskytuje Státní veterinární správa.
- MVP se přenáší nejsnáze a nejčastěji vylupováním zásob z nemocných nebo na mor uhynulých včelstev, často také převážením plástů, úlových dílů a nemocných včelstev, méně často roji, někdy infikovaným medem, medocukrovým těstem.
- Přenosy jinými způsoby jsou obvykle málo nebezpečné, protože k vyvolání nemoci se musí dostat do potravy larviček obrovská množství zárodků. K těmto způsobům patří např. zalétávání včel a trubců mezi úly, přenos zárodků včelařskými pomůckami a oděvem včelaře. Téměř bez rizika je přenos matkou (v klícce) a mezistěnami (voskem).
- Rozhodně se MVP nešíří vzduchem ani potkáváním se včel na květech plodin!
- V létě po snůšce včely létají daleko a většina přenosů zárodků loupeží v tuto dobu byla zjištěna až ze vzdálenosti 4 km. Z jara je tato vzdálenost mnohem kratší.
- Při infikování včelstva malým počtem zárodků nemoc vůbec nemusí propuknout do klinického stadia, které podle českých předpisů znamená likvidaci všech včelstev na stanovišti. Včelstva mají několik obranných funkcí, které brání šíření nemoci ve včelstvu a hromadění zárodků v něm. Dobře vedená a kvalitní včelstva se mohou předklinických stavů (tedy i nálezů spor v měli) MVP zbavit.