Po mnoha letech jsem se osamostatnil. Při vyšším počtu včelstev a s vedením vlastní administrace a ošetření včel je z mého pohledu výhodnější nebýt členem ČSV, protože je to celkově jednodušší. Nemám včely na žádném území ZO, ale na zahradě a to vlastní.
Sehnat ošetřující přípravky je otázka několika kliknutí myší nebo telefonátu na praktickou veterinární kliniku. Přípravky na ošetření včel dnes seženete u praktického veterinárního lékaře i do druhého pracovního dne. Nepotřebuji svépomocný fond, moje včelstva tvoří finanční rezervu produkcí medu na několik let dopředu. Nejdůležitější informace a nařízení si čtu přímo na stránkách veterinární správy, která dohlíží nad naším včelařením v ČR.
Je dobré když budou včelaři mezi sebou komunikovat, ať jsou v jakémkoliv „společenství“.
To hlavní co nás zajímá je přece zdraví včely medonosné.
Pokud nejste členy v rámci dobrých vztahů je lepší informaci o Vašem provedeném léčení a výsledků z laboratoře jim na požádání sdělit.
Na druhou stranu, pokud začne ve Vašem okolí někdo nový včelařit, bude Vás také zajímat,
zda-li má vše v pořádku, aby neohrozil Váš chov včel.
Vzdělávám v oboru
Včelařství je jedním z nejstarších oborů lidské činnosti.
Včelař nese plnou odpovědnost za zdravotní stav včel. Na druhou stranu, když už někdo bude chtít včelařit, udělá vše proto, aby mu včelstva přinášela užitek a byla v pořádku.
Víte, že:
- VLP – veterinární léčivý přípravek pro ošetření včel je většinou běžně dostupný na předpis u praktické veterinární kliniky
- jako nečlen ČSV máte nárok na krajské, národní dotace „D1“ a evropské dotace (prostředníkem je ČSV, který v tomto zastupuje všechny včelaře)
- členství v Českém svazu včelařů je dobrovolné, ale může být na Vás vyvíjen funkcionáři ČSV tlak, že se musíte stát členem z důvodů „léčení“ a také, že neseženete VLP – veterinární léčivý přípravek, dalším důvodem může být zavádějící informace, že si vyšetření včel a zaslání vzorku nemůžete dělat sami
- předložení výsledků vyšetření, záznamů o ošetření včel (léčení) a provádění kontroly včelstev (zde neplatí u dotací, zprostředkovaných skrze ČSV) náleží pouze do kompetence Státní veterinární správy, nikoliv Českého svazu včelařů
- jako nečlen nemáte opravdu žádné povinnosti vůči ČSV a jeho funkcionářům (mimo viz. informace výše)
A proč tomu tak je ?
- v první řadě včela byla uznána zpět jako hospodářské zvíře
- dříve nebyl také internet zdroj mnoha informací on-line např. z těch závazných: Úřední deska SVS
- členství bylo výhodnější než nic, jediný časopis…
- dnes je na každém chovateli, aby správně ošetřil včely, podal vzorky a správnou metodikou včelařil, jinak se mu včelaření nevyplatí
- je daleko více možností jak se vzdělávat, krásná včelařská literatura, kurzy, školy
A jak se tedy vzdělávat ?
- nové zajímavé knihy o včelařství
- specializované včelařské kurzy
- včelařské školy s profesním listem
- včelařské školy s výučním listem
Funkcionáři ČSV
nenuťte a hlavně nepřesvědčujte toho, kdo chce nebo začíná včelařit, že se musí z důvodů ošetření včel (léčení) stát členem ČSV, to není totiž pravda.
Spíše novému včelaři nabídněte jaké má dnes členství ve Vašem ČSV výhody.