Medové včelařeníKontaktVčelařská přípravka listopad 2018Včelařský kurz pro začátečníky 2018

Přirozený chov včel

Někteří včelaři nazývají své včelaření přirozeným chovem včel. Včely se snažím chovat taktéž přirozeně. 

Pokusím se udělat takovou tabulku a k ní vyjádřit svůj názor, ale berte to opravdu jako můj názor

určitě nebudete se vším souhlasit.

 

čím se vyznačuje

klasické racionální včelaření, včelař očekává medný výnos, aby se mu včelařit vyplatilo a

včely nebyly enormně zatíženy

nepoužíváme uměle oplodněné matky ano, ale matky, aby byly mírné a měly užitné vlastnosti byly v počátku uměle oplodněny řízenou a pečlivou selekcí do dnešních mírných včel, s kterými nyní pracujeme. 
včelí matky neomezujeme užíváním mateří mřížky

ano, ale má to i své nevýhody, pokud budete chtít získat pár desítek kilogramů medu pro vaši rodinu, vykrajování plodu z divokých plástů (divočiny) není zrovna šikovné - hrozí poškození většího množství díla a usmrtíte spoustu plodu. Proto předchází kladením matky v medníku tím, že mateří mřížku používám.

mezistěny ano, pokud vůbec žádné mezistěny a necháváte včely stavět přirozeně, budete mít vždy o něco nižší snůšku medu, protože včely vynakládají spoustu energie na stavbu včelího díla, včely staví dílo pouze v omezené měsíce, a pokud toho nevystaví dostatek, máte smůlu, nemůžete ani dobře zazimovat, málo glycidových zásob nevystačí na tuhou zimu.
Dále se možná nedostanete do limitu plochy sedání včel pro splnění žádosti o dotační titul D za opylování včel.
necháváme včely stavět volně a svobodně ano, hezké, ale stává se mi, že pokud včely staví divočinu, dojde k většímu poškození plástů, už v horkém létě nemáte šanci manipulovat s takto divoce vystavěným dílem, prostě se vám v ruce rozpadne, usmrtíte zbytečně včely, o které se starala - stará předchozí generace - považuji to za plýtvání včelím dílem. Tím, že budete mačkat včely, budou včely agresivní a budou se přirozeně bránit.
med vytáčíme vykopáváním a lisováním ano, ale než pár kilo medu vylisujete mrkněte na to, kolik tak ceněného včelího díla zničíte, co potom s drtí vosku? Jedině použít na medovinu, nebo dát zpět nakrmit, ale pozor na loupež! Podle mne má cenu i voskové dílo, nebylo by lepší kdyby se dalo zpět do úlu a znovu ještě tento rok využilo, nebo využilo pro zkrmení pro zimní zásoby, aby včely přežily zimu?
u plodu včelám necháváme veškeré zásoby pylu a medu to je samozřejmé, přece nebudeme od plodu odebírat zásobní krmné plásty, které včely využívají především k přípravě mateří kašičku a medu pro plod. Nikdy nevytáčí med z Plotiště, pokud toto uděláte, ze včel se stanou lupičky, protože jinou možnost nemají a pokud se zhoupne počasí např. do dešťů o včelstvo zaručeně přijdete!
včely se snažíme rušit co nejméně při použití rámečků včely nejméně rušíme a to i tím, že jim dílo oddělením rámků od sebe nepoškodíme, na rozdíl od díla divočiny.
ve včelstev se vyhýbáme tvrdé chemii  žádný včelař nepoužívá tvrdou chemii, ale pouze nezbytnou, schválenou a pro člověka neohrožující přípravky na ošetření včel. 
Např. čistě vodní kyselina mravenčí není registrované léčivo a její použití je na vaše riziko. Zde například hrozí poškození - naleptání včel.
necháváme včelám dostatek vlastního medu na zimu pozor, medovicové medy obsahují hodně nestravitelných látek, přezimování v horších resp. dlouhých zimách je pro včely na tomto medu nebezpečné. Začátečníci včelaři těžko odhadnou co mají za med v plástech. Riskovat se neplatí, oddělky přece jenom podražili, není lepší se držet osvědčených postupů ? Zkrmením cukrem je pro včely menší zátěží a kdo říká, že nezimuje i na medu nemá pravdu. Plotiště ponechávám s vlastním medem i na zimu, to se přece nevytáčí.
včely chováme v úlech z ryze přírodních materiálů myslím si, že i nadále bude spoustu včelařů včelařit v dřevěných úlech,
zákazníci s ohledem na přírodní produkt při prodeji medu ze dvora to budou vyžadovat. Takže pryč s plastovými mezistěnami. Důvod ? Jste připraveni na dezinfekci vyvařování plastu? Jak bude nákladná likvidace úlu v případě nákazy, spálením? Nedomyšleno. Zabednění, včel plastem taktéž zhoršuje komunikaci uvnitř včelstva, minimálně určitě nezlepšuje.
včelám neměníme skokově velikost životního prostoru u nízkonástavkového včelaření je tato technika splněna. U větších rámcových mír zase včelaři rozšiřují po plástech nebo provádějí rotaci plodu do medníku, ani zde není ohromný skok ve velikosti prostoru. Je spíše důležité mít silné včelstvo, aby zvládlo teplotní režim úlu.

 

Více se dočtete i zde historická provozní metoda.


podmínky užití fotografií, čtěte zde...

DSC04791.JPG
DSC04791.JPG
DSC04793.JPG
DSC04793.JPG

podmínky užití fotografií, čtěte zde...


Tato stránka používá ke svému provozu tzv. cookies.