Medové včelařeníKontaktVčelařská přípravka listopad 2018Včelařský kurz pro začátečníky 2018

Krmení včel

Krmení včel provádíme prosakovacími víčky na 4litrových lahvích. Je možné krmit jak cukrem krupice tak cukrem krystal. Samozřejmě je možno krmit i cukrem hrubým, ale ten většinou bohužel není cenově až tak zvýhodněn. Zkoušeli jsme korky, slámu, seno apod. vrátili jsme se opět k prosakovacím víčkům. Žádné rozpouštění cukru na plotně, téměř žádná vůně při plnění do lahví, protože se používá pouze a nutně studená voda.

 

Včelám ponecháváme med 

Při medobraní ponecháváme včelám med v celém plodišti. Tento med včelám nikdy nebereme, protože jsou na něm momentálně existenčně závislé a připravují z něj potravu pro mladé včely, létavky, trubce i matku.

 

Krmení prosakovacími víčky

Doporučuji nepožívat teplý roztok, víčka se pak deformují a časem přestávají těsnit. Taktéž při používání mřížky pod víčkem způsobuje její prohnutí. Deformovaná nebo poškozená víčka dále nepoužívám hrozí jejich protečení a možnost loupeže mezi včelstvy.

 

Krmivo pro včely

Cena cukru v porovnání s krmivem pro včely vychází stále levněji pro malovčelaře.

Cukr se dá sehnat v obchodních řetězcích v akci do 17 Kč (15Kč - 2014 a i 12Kč - 2015) v období zavařování a navíc ho máte zabalen v pohodových 1kg sáčcích. Takže můžete krásně obsah sáčku přímo vsypat do hrdla láhve. 

 

Krmivo pro včely nebo cukr ?

Musíme se chovat ekonomicky a neplýtvat, proto nás krmení pro včely bohužel neoslovilo.

Navíc koupi baleného cukru v obchodě spojíme s rodinným nákupem, takže si mohu dopravu odečíst. 

  

Je krmení láhvemi opravdu tak složité ?

Do 4litrové láhve nasypeme cukr po začátek okraje láhve. Potom pistolí a tlakem vody promícháme obsah láhve a naplníme zcela po okraj. Na vrch dáme plastové víčko a zaklapneme. 

Takto láhev přímo nad otevřeným pokouřeným úlem otočím, (voda z láhve trošku ustříkne na rámky) po té láhev posadím přímo na loučky a pouze z jedné strany dám 1cm špalíček, aby láhev byla malinko nakloněna. 

I takto nakloněná láhev, pokud je víčko v pořádku resp. nové nevyteče. Dáváme třeba 2-3 případně 4 láhve najednou. V jedné láhvi je přesně 2,5kg cukru. Nemusíme tedy nic přepočítávat jak je tomu u přípravy cukerného roztoku. 

 

Tímto článkem nechci nikomu brát vítr z plachet, ale nemyslím si, 
že by to bylo s tím cukrem doopravdy tak špatné.


Tato stránka používá ke svému provozu tzv. cookies.