Medové včelařeníKontaktPozorování včelVčelařský kurz 2017Včelařská přípravka - listopad

Krmení včel

Krmení včel provádíme prosakovacími víčky na 4litrových lahvích. Je možné krmit jak cukrem krupice tak cukrem krystal. Samozřejmě je možno krmit i cukrem hrubým, ale ten většinou bohužel není cenově až tak zvýhodněn. Zkoušeli jsme korky, slámu, seno apod. vrátili jsme se opět k prosakovacím víčkům. Žádné rozpouštění cukru na plotně, téměř žádná vůně při plnění do lahví, protože se používá pouze a nutně studená voda.

 

Včelám ponecháváme med 

Při medobraní ponecháváme včelám med v celém plodišti. Tento med včelám nikdy nebereme, protože jsou na něm momentálně existenčně závislé a připravují z něj potravu pro mladé včely, létavky, trubce i matku.

 

Krmení prosakovacími víčky

Doporučuji nepožívat teplý roztok, víčka se pak deformují a časem přestávají těsnit. Taktéž při používání mřížky pod víčkem způsobuje její prohnutí. Deformovaná nebo poškozená víčka dále nepoužívám hrozí jejich protečení a možnost loupeže mezi včelstvy.

 

Krmivo pro včely

Cena cukru v porovnání s krmivem pro včely vychází stále levněji pro malovčelaře.

Cukr se dá sehnat v obchodních řetězcích v akci do 17 Kč (15Kč - 2014 a i 12Kč - 2015) v období zavařování a navíc ho máte zabalen v pohodových 1kg sáčcích. Takže můžete krásně obsah sáčku přímo vsypat do hrdla láhve. 

 

Krmivo pro včely nebo cukr ?

Musíme se chovat ekonomicky a neplýtvat, proto nás krmení pro včely bohužel neoslovilo.

Navíc koupi baleného cukru v obchodě spojíme s rodinným nákupem, takže si mohu dopravu odečíst. 

  

Je krmení láhvemi opravdu tak složité ?

Do 4litrové láhve nasypeme cukr po začátek okraje láhve. Potom pistolí a tlakem vody promícháme obsah láhve a naplníme zcela po okraj. Na vrch dáme plastové víčko a zaklapneme. 

Takto láhev přímo nad otevřeným pokouřeným úlem otočím, (voda z láhve trošku ustříkne na rámky) po té láhev posadím přímo na loučky a pouze z jedné strany dám 1cm špalíček, aby láhev byla malinko nakloněna. 

I takto nakloněná láhev, pokud je víčko v pořádku resp. nové nevyteče. Dáváme třeba 2-3 případně 4 láhve najednou. V jedné láhvi je přesně 2,5kg cukru. Nemusíme tedy nic přepočítávat jak je tomu u přípravy cukerného roztoku. 

 

Tímto článkem nechci nikomu brát vítr z plachet, ale nemyslím si, 
že by to bylo s tím cukrem doopravdy tak špatné.


Tato stránka používá ke svému provozu tzv. cookies.